Chemistry

Atoms and Molecules

Question:

Convert into moles: (a) 12 g of oxygen gas (b) 20 g of water (c) 22 g of carbon dioxide

Answer:

(a) 32g of Oxygen = 1 mol 12g of Oxygen = 12/32 = 0.375 mol (b) 20g of water Molar mass of Water (H2O) = 2 × 1 + 16 = 18g 18g of H2O = 1 mol 20g of H2O = 20/18 = 1.1 mol
(c) Molar mass of carbon dioxide(CO2) = 12g + 2 × 16g = 12g + 32g = 44g 44g of CO2 = 1 mol 22g of CO2 = 22/44 = 0.5 mol
previuos
next

Atoms and Molecules

Q 1.

Fill in the blanks:
The atomic mass of sodium is 23. The gram atomic mass of sodium is _________.

Q 2.

What is the chemical symbol for iron?

Q 3.

Define molecule. What are its important properties?

Q 4.

(i) State the law of constant proportions.
(ii) Show that water illustrates the law of constant proportions.

Q 5.

Fill in the blanks:
The chemical symbol of mercury is _________.

Q 6.

Fill in the blanks:
One mole of water contains ______________ molecules.

Q 7.

Magnesium is two times heavier than C-12 atom, what shall be the mass of Mg atom in terms of atomic mass units? (Given mass of C-12 atom = 12u)

Q 8.

Name one element each which forms diatomic and tetra atomic molecule.

Q 9.

What is gram-atomic mass of an element?

Q 10.

Fill in the blanks:
The mass of 5 moles of ammonia (NH3) is __________.

Q 11.

Name the international organization who approves names of elements.

Q 12.

Write the chemical symbols of the following:
(i) Gold
(ii) Iron
(iii) Chlorine
(iv) Mercury

Q 13.

Give four examples of diatomic molecules.

Q 14.

Define 'formula mass' of a compound.

Q 15.

Give the names of the elements present in the following compounds.
(a) Quick lime
(b) Hydrogen bromide
(c) Baking powder
(d) Potassium sulphate.

Q 16.

Calculate the number of molecules of phosphorus (P4) present in 31 gram of phosphorus.

Q 17.

How many atoms are there in 0.25 mole of hydrogen ?

Q 18.

Which postulate of Dalton’s atomic theory is the result of the law of conservation of mass?

Q 19.

Which postulate of Dalton’s atomic theory can explain the law of definite proportions?

Q 20.

Fill in the blanks:
According to law of definite proportions, in a chemical substance the elements are always present in __________ proportions by mass.

Q 21.

What are ionic compounds?

Q 22.

Convert 12 g of oxygen gas into moles.

Q 23.

What is the mass of 5 moles of sodium carbonate (Na3CO3) ?(Atomic masses : Na = 23 u ; C = 12 u ; O = 16 u)

Q 24.

Write down the formulae of
(i) sodium oxide
(ii) aluminium chloride
(iii) sodium suphide
(iv) magnesium hydroxide

Q 25.

What is gram-molecular mass of a substance?

Q 26.

How many moles are there in 4.6 gms of Sodium(Na)?

Q 27.

Calculate the number of aluminium ions present in 0.051 g of aluminium oxide.
(Hint: The mass of an ion is the same as that of an atom of the same element. Atomic mass of Al = 27 u)

Q 28.

(a) What is meant by the 'molar mass'of a substance ? State the unit in which molar mass usually expressed.
(b) Calulate the molar masses of the following substances. Write the results with proper units
(1) Ozone molecule, O3,(ii)Ethanoic acid,CH3COOH

Q 29.

Explain with example that law of conservation of mass is valid for chemical reactions.

Q 30.

Write the chemical formulae of the following. Also identify the ions present.
(a) Magnesium chloride
(b) Calcium oxide
(c) Copper nitrate
(d) Aluminium chloride
(e) Calcium carbonate.

Q 31.

Who established the two important laws of chemical combinations?

Q 32.

What are the postulates of Dalton's atomic theory?

Q 33.

Fill in the blanks:
Mass of 2 Hydrogen atoms is __________.

Q 34.

Based on type of substance, how molecules are classified?

Q 35.

What is atomicity?

Q 36.

Give examples of triatomic molecules.

Q 37.

Write down the names of compounds represented by the following formulae:

(i) Al2(SO4)3
(ii) CaCl2
(iii) K2SO4
(iv) KNO3
(v) CaCO3

Q 38.

Define mole. What is its significance?

Q 39.

Which has more number of atoms, 100 grams of sodium or 100 grams of iron (given, atomic mass of Na = 23 u, Fe = 56 u)?

Q 40.

What is the mass of
(a) 1 mole of nitrogen atoms?
(b) 4 moles of aluminium atoms (Atomic mass of aluminium = 27)?
(c) 10 moles of sodium sulphite (Na2SO3)?

Q 41.

Write the formulae of the following compounds. Also name the elements present in them.
(a) Water
(b) Ammonia
(c) Methane
(d) Sulphur dioxide
(f) Ethanol

Q 42.

State Law of constant proportions. Explain with an example.

Q 43.

Which element has the smallest atom in size?

Q 44.

What is an ion?

Q 45.

What is the molecular mass of a substance?

Q 46.

Calculate the formula unit masses of ZnO, Na2O, K2CO3, given atomic masses of Zn = 65 u, Na = 23 u, K = 39 u, C = 12 u, and O = 16 u.

Q 47.

If one mole of carbon atoms weighs 12 gram, what is the mass (in gram) of 1 atom of carbon?

Q 48.

Find out number of atoms in 15 moles of He.

Q 49.

Give one major drawback of Dalton's atomic theory of matter.

Q 50.

Write down the formulae for the following compounds :
(a) Calcium oxide
(b) Magnesium hydroxide